kara-firin-ustasi-kara-firin-yapimi
5 Nisan 2016,
 0

Kara Fırın Yapımı Kara Fırın Ustası’yız

Kara fırın ustası mustafa bey kara fırın yapmı‘nı iyi biliyor söylediğine göre aslında taş fırının eski adı ile kara fırın diye anılması insanların hafızasında öyle kalması adını kara fırın’dan günümüze taş fırın olarak gelmesine borçlu.

tas-firin-kara-firin-ustasi-mustafa-usta

tas-firin-kara-firin-ustasi-mustafa-usta

Kara Fırın Yapımı ;
“Kara fırın eski zamanlarda osmanlı ve daha öncesindede kullanılan hatta yörüklerin çadırları dışına ozamanlar özel çamurlu toprağı saman ile karıştırması sonucu küçük ekmek fırını olarak kulanılıyor hatta yemeklerini bile yapıyorlarmış.”

kara-firin-yapimi-ustasi

kara-firin-yapimi-ustasi

Osmanlı Döneminde Kara Fırın Ustaları ;
Osmanlı döneminde Kara fırın ustaları tuğla ve taşların kullanımı artmaya başladığı dönemlerde bu kara fırınları artık taştan yapmaya başladılar ve tabiki kara fırın olarak adlandırıldı. O dönemler kara fırın ustaları kara fırın zeminine normal tuğla dizerken ve altını farklı metal veya ısıyı tutması için bşka şeyler ile beslerken zamnla sistemi geliştirip ısıyı daha fazla koruma için zemin taşı ve taşın altına cam dökülme veya daha farklı yöntemler kullanılmaya başlandı. İşte günümüzde buda taş fırın ustası olanların yapımına bağlı.
Kara fırın osmanlı dönemi yaşayan somuncu baba döneminde ekmekleri bu fırınlarla çıkarması hatta hürem sultan döneminde gülfem hatunun üsküdarda cami mektep ve ekmek fırını ( Kara Fırın ) vakfettiği tarihte geçmektedir.

Kara Fırın Fiyatları ;

Kara fırın fiyatı ve detayları için lütfen kara fırın ustası mustafa usta ile irtibata geçin. Ölçü ve ebatlar ve yerin şekli itibari ile yerinizi görüp ona göre fiyat vermemiz daha sağlıklı olacaktır. Bizi arayın işyerinizi ve kara fırının yapılacağı yeri gördükten sonra size bilgi verelim . Fırıncı Mustafa Usta 0 532 461 12 91 numaradan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.